Jałowiec sabiński Tamariscifolia

Jałowiec sabiński

Jałowiec sabiński (Juniperus sabina)

Jałowiec sabiński w stanie naturalnym występuje od Europy południowowschodniej aż po Syberię. Ten iglasty gatunek przybiera formę krzewiastą, rozłożystą i niezbyt wysoką. Na tej samej roślinie występują równocześnie igły łuskowate (dojrzałe) oraz igły drobniejsze, kłujące (młodociane). Po zmiażdżeniu wydzielają intensywny, niezbyt przyjemny zapach. Brązowa kora na dojrzałych pędach łuszczy się pasami.

Niepozorne kwiaty jałowca sabińskiego pojawiają się od kwietnia do maja. Rośliny żeńskie wytwarzają dekoracyjne, mięsiste, granatowe szyszko-jagody toksyczne dla ludzi i zwierząt. Za sprawą toksyczności owoców jałowca sabińskiego możemy zaliczyć do grona trujących roślin ogrodowych, które uprawia się wyłącznie w celach ozdobnych.

Jałowiec sabiński – odmiany

Jałowiec sabiński Tamariscifolia

Jałowiec płożący. Gałęzie rosną nisko nad ziemią. Kolor igieł żółtozielony, w cieniu bardziej niebieski. Zastosowanie: grupy lub pojedyncze okazy. Po 10 latach osiąga 0,3m wysokości i 2m średnicy. Natomiast najstarsze rośliny mogą wypiętrzyć się w centralnej części nawet do 1 m wysokości  i 3 m średnicy. Nie ma wygórowanych wymagań dotyczących gleby i wilgotności. Jest odporny na szkodniki i choroby, a jednocześnie może rosnąć w każdych warunkach. Najlepiej przyjmuje się  się w miejscu słonecznym i półcienistym, chociaż może rosnąć również w cieniu. 

Jałowiec sabiński Mas

Jałowiec sabiński Mas to roślina o rozłożystym pokroju i dość szybkim wzroście: w wieku 10 lat osiąga około 50 cm wysokości przy 150 cm szerokości. Boczne pędy wznoszą się ku górze, tworząc misę w środku rośliny. Gałązki układają się horyzontalnie igiełkowate liście są szarozielone, zimą przybierają odcienie brązu. Rośliny preferują gleby przepuszczalne, piaszczyste oraz wapienne na stanowiskach w pełnym słońcu. W lekkim półcieniu też sobie poradzą. Są to krzewy wytrzymałe na suszę i upały, dobrze radzą sobie w bardzo suchym klimacie. Są w pełni odporne na niskie temperatury.

OdmianaFormaPojemnikWysokość
MasNaturalny2l20-30 cm
MasNaturalny3l30-40 cm
TamariscifoliaNaturalny3l30-40 cm
TamariscifoliaNaturalny5l30-40 cm
TamariscifoliaFormowany5l30-40 cm
TamariscifoliaFormowany7l30-40 cm
Jałowiec sabiński – oferta szkółki Sawanna
Scroll to Top