Świerk kłujący Globosa i Hoopsii

Świerk Kłujący – Picea Pungens

Świerk kłujący (Picea pungens) należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Gatunek pochodzi z górzystych regionów zachodniej części Ameryki Północnej. Niektóre odmiany osiągają 30-40 metrów wysokości, chociaż w naszych warunkach klimatycznych nie przekraczają zwykle 20 metrów. Tworzy bardzo ładne, gęste, regularne, stożkowate korony. Większe gałęzie wyrastają z pnia niemal pod kątem prostym.

Igły są sztywne i zaostrzone – bardzo kłujące. W przekroju romboidalne. U formy pierwotnej ich barwa jest ciemnozielona, ale takie typy są coraz rzadsze – przeważnie igły są mniej lub bardziej zielononiebieskie, a u wielu odmian ogrodowych niebieskie lub srebrzysto niebieskie. Wyrastają na wszystkie strony – są nastroszone na gałązkach.

Oferta szkółki Sawanna – świerk kłujący:

Świerk kłujący Hoopsii

Świerk kłujący odmiana Hoopsi to duży stożkowy świerk. Gałęzie rosną poziomo, równomiernie od samej ziemi. Kolor igieł wewnętrznych ciemnozielony, młode przyrosty są srebrne. Wysrebrzenie pojawia się z wiekiem. Pierwszy raz w wieku czterech lat, z każdym rokiem coraz intensywniejsze. Zastosowanie: pojedyncze okazy. Po 10 latach osiąga 4 metry wysokości, a docelowo 20 metrów i 5 metrów średnicy. Wygląda majestatycznie.

Świerk kłujący Globosa

Jest to forma karłowa świerka, która przez pierwsze lata swojego rozwoju ma nieregularny wygląd o kulistym nieco spłaszczonym pokroju. Po kilku latach wytwarza pęd przewodni i przekształca się w drzewko o regularnej, stożkowatej budowie. W wieku 10 lat osiąga rozmiary 2 metry wysokości i 2 metry szerokości. Ma krótkie, sztywne, gęsto osadzone pędy, które są powleczone promieniście ułożonymi kłującymi igłami o długości 1-1,5 cm. Posiada intensywnie srebrzysto niebieską barwę, która aby móc się utrzymać potrzebuje słonecznego stanowiska. Odmiana ta jest odporna na niskie temperatury, a także na suszę. Drzewo można formować. Obcinając przewodnik zachowa kulistą formę.

Świerk kłujący Sonia

Roślina wolno rosnąca, rocznie 3-7 cm. Tempo przyrastania jest równomierne, niezależne od wieku. Pokrój kulisty, z wiekiem spłaszczony. Czasami roślina wytworzy stożek wzrostu co nie jest regułą. Roślina odporna na niskie temperatury, suszę i zanieczyszczenie środowiska. Na słabszych glebach roślina słabiej się wybarwia, pomoże nawożenie przynajmniej raz w roku. Preferuje stanowiska słoneczne do półcieniste.

Świerk kłujący Białobok

Świerk kłujący ‘Białobok’ to polska odmiana świerka o bardzo jasnych młodych przyrostach. W młodym wieku forma półkulista, bez przewodnika. Po kilku latach wytwarza się przewodnik i przybiera kształt szerokiego stożka. Rośnie powoli. W wieku 10 lat osiąga ok 2 metry wysokości. Docelowo dorasta do wysokości 5 metrów i 3 metrów średnicy. Pędy krótkie, sztywne, ułożone poziomo. Igły grube, długości do 3 cm, sztywne, bardzo kłujące, ułożone na pędach promieniście, srebrzysto niebieskie po obu stronach. Młode przyrosty intensywnie kremowo-żółte. Kontrastujące końcówki pędów po kilku tygodniach bledną, przybierając barwę niebieskawą.

Świerk kłujący Edith

To jedna z najlepszych nowych odmian o regularnym, stożkowym, gęstym pokroju – co wyróżnia go na tle innych odmian. Posiada cienkie, charakterystyczne dla odmiany igły, zachowujące intensywny srebrzysty kolor przez cały rok oraz silne, grube gałęzie. Rośnie podobnie do innych świerków, w przeciągu 10 lat osiąga około 3 m wysokości, a docelowo 10 metrów. Kolor igieł srebrzysto-niebieski utrzymujący się przez cały rok. Odmiana zawiązuje 10cm szyszki o profilowanych łuskach. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Odmiana o małych wymaganiach glebowych, odporna na niskie temperatury i suszę.

Scroll to Top