Ostatnie lata pokazują coraz większą chęć, aby posadzić liściaste drzewo ozdobne do ogrodu. Rosnącą popularnością cieszą się rośliny kwitnące. Faktycznie gubią liście na zimę, ale piękne kwiaty czy ozdobne liście wynagradzają tą stratę. Również zaczynamy postrzegać liście spadające jesienią jako szansę a nie problem. Liście mogą być dobrą ściółką lub materiałem na kompost. Są także miejscem odpoczynku dla bardzo pożytecznych jeży.
Przedstawiamy wybrane atrakcyjne drzewa ozdobne do ogrodu, które są w ofercie Szkółki Roślin Ozdobnych Sawanna i cieszą się nieustannym zainteresowaniem.
Brzoza brodawkowata Youngi (Betula pendula ‘Youngii’)
Delikatne drzewo liściaste w kształcie kopuły z gałęziami płaczącymi do ziemi. Wiosną małe bazie, a jesienią liście żółkną przed opadnięciem. Rośnie na każdej glebie i będzie tolerować cień.
Magnolia
Drzewa magnolii to jedne z najpiękniejszych drzew kwitnących. Istnieje wiele gatunków i odmian. Nowe odmiany są nadal wprowadzane w szybkim tempie z pełną gamą kolorów, od czystej bieli do ciemnej, prawie czarnej czerwieni. Osiąga po 10 latach około 4 metry wysokości. Ozdobą są duże, kielichowate kwiaty. Pojawiających się wraz z rozwojem liści. Kwitnie obficie w połowie maja. Wymaga miejsc osłoniętych, świeżej i przepuszczalnej gleby. W pierwszym roku po posadzeniu magnolia wymaga okrycia na zimę. Kwitnie od końca marca.
Lilak pospolity (Syringa vulgaris)
Lilak pospolity otocznie nazywany bez. To krzew lub niewielkie drzewo. Krzew naturalnie posiada luźny, dość malowniczy pokrój, a fakt że dobrze znosi cięcie i sprawia, że możemy nadać mu bardziej geometryczną formę. Roślina nadaje się zdecydowanie do słonecznych stanowisk z wilgotną glebą, którą lilaki uwielbiają tak samo jak róże. Podłoże nie powinno być jednak zbyt mokre i ciężkie. Kwitnie od początku maja.
Głóg Paul’s Scarlet (Crataegus laevigata Paul’s Scarlet)
Głóg ‘Paul’s Scarlet’ to piękne drzewo, które można stosować w ogrodach, skwerach miejskich czy do obsadzania ulic. Roślina bardzo wytrzymała i mało wymagająca, dobrze znosząca zanieczyszczone powietrze. Jest odporny na mróz, chociaż w bardzo mroźne zimy młode pędy czasem przemarzają. Roślina lubi stanowisko w pełnym słońcu; jest tolerancyjna względem gleby, co oznacza, że urośnie nawet na słabszych, jałowych terenach. Ma tendencję do zagęszczania. Słynie z intensywnie różowoczerwonych kwiatów, zebranych w baldachy, które pojawiają się na przełomie maja i czerwca.
Jarząb pospolity ‘Fastigiata’ (Sorbus aucuparia ‘Fastigiata’)
Odmiana pospolitej jarzębiny o wąsko kolumnowej koronie. Dorasta do wysokości 6 metrów i 2 metrów szerokości. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych i wilgotnych ale doskonale poradzi sobie również na glebach przeciętnych, słabszych. Drzewo kwitnie w maju, kwiatami białymi zebranymi w baldachogrona, w miejscu których późnym latem oraz jesienią pojawiają się czerwone, typowe dla gatunku, czerwone owoce.
Migdałowiec karłowy (Prunus tenella)
Migdałowiec karłowy, zwany rosyjskim migdałem, bo występuje w Europie i Azji aż po wschodnią Syberię. Jest niezwykle odporny na suszę oraz mróz. Osiąga około metra wysokości i rozrasta się szeroko przez rozłogi, co może być jedynym problemem w jego uprawie w ogrodzie. Tworzy płaskie migdałki o długości do 2 cm w suchej, pękającej, owłosionej skórce z gorzkim nasieniem w środku. Kwitnie obficie na przełomie kwietnia i mają. Kwiaty mają średnicę ok. 3 cm i przyjemnie pachną.
Wiąz górski Camperdownii (Ulmus glabra Camperdownii)
Jedno z najpopularniejszych drzew-parasoli o charakterystycznych zwisających pędach sięgających samej ziemi, szczelnie pokrytych dużymi zielonymi liśćmi. Wysokość ‘Camperdownii’ zależy od miejsca szczepienia, która najczęściej wynosi 2 – 2,5m. Gleba dla tego drzewa powinna być żyzna, o odczynie pH od lekko kwaśnego po obojętnego. Drzewo dodatkowo lubi wilgotne stanowiska usytuowane w pełnym słońcu.
Wierzba całolistna ‘Hakuro-nishiki’ (Salix integra ‘Hakuro-nishiki’)
Wierzba całolistna ‘Hakuro-nishiki’ jest silnie rosnącym krzewem o kulistym pokroju, ale często sprzedawana jest w wersji szczepionej na pniu. Głównym atrybutem decydującym o jej popularności jest trójkolorowe wybarwienie liści: najstarsze są zielone, a młodsze biało-różowe, co daje wspaniały efekt kolorystyczny. Tworzy kulistą koronę, która dorasta do około 3 metrów średnicy. Kwiaty ukazują się w marcu lub kwietniu przed rozwojem liści. Są bezokwiatowe, zebrane w stosunkowo nieduże bazie (męskie pokrywają się żółtym pyłkiem). Ta odmiana wierzby Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Gleba powinna być żyzna i wilgotna, choć roślina toleruje też gorsze podłoże. Przy braku światła wybarwienie liści jest słabsze.
Wiśnia piłkowana / Wiśnia japońska Amanogawa (Prunus serrulata Amanogawa)
Wiśnia piłkowana, to mało wymagające drzewo. Kwitnąc wiosną i atrakcyjnie wybarwiając się jesienią, staje się chlubą ogrodnika. Piękne drzewo o kolumnowej smukłej budowie i bardzo obfitym wiosennym kwitnieniu. Rośliny charakteryzują się umiarkowanym wzrostem – około 20 cm na rok, w wyniku czego 10-letnie okazy osiągają około 2 – 2,5 metry wysokości i do 1,2 metra szerokości. Wiosną obsypane są karminowymi, a podczas przekwitania, bladoróżowymi, pełnymi kwiatami, na długich szpulkach. Kwiaty zebrane po 3-4 tworzą na drzewie małe bukieciki. Kwitnienie rozpoczynają na przełomie kwietnia i maja.