Lawenda wąskolistna latem wydziela cudowny zapach w ogrodzie. Jest również używana jako roślina lecznicza. Jak sadzić i pielęgnować Lavandula angustifolia.
Lawenda – opis rośliny
Pochodzenie
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) to rodzaj lawendy z rodziny miętowych (Lamiaceae). Pochodzi z regionu śródziemnomorskiego, gdzie rośnie dziko na skalistych lub suchych zboczach. Mnisi benedyktyni przywieźli lawendę przez Alpy do ogrodów klasztornych w XI wieku w Północnej Europie. Od tego czasu odmiana lawendy jest używana jako środek przeciw molom, jako zioło zapachowe oraz jako zioło lecznicze, między innymi przeciwko stresowi, wewnętrznemu niepokojowi i w celu zwiększenia koncentracji. Nazwa botaniczna pochodzi od łacińskiego słowa „lavare”, co oznacza „myć” i nawiązuje do faktu, że Rzymianie zrobili z kwiatów lawendy orzeźwiający dodatek do wody do kąpieli. „Angustifolia” pochodzi od łacińskiego terminu „angustus” („mały”) i oznacza wąskie liście rośliny.
Wzrost
Lawenda wąskolistna to wiecznie zielony, wieloletni, rozgałęziony półkrzew w kształcie poduszki, który tworzy głęboki korzeń palowy i osiąga do 60 centymetrów wysokości. Gałęzie rosną pionowo i zdrewniają tylko w dolnej jednej trzeciej. Górne gałęzie są kwadratowe i delikatnie owłosione.
Liście
Lawenda wąskolistna ma wąskie, lancetowate, naprzeciwległe, szarozielone, ziarniste brzegi i drobno srebrzyste owłosione liście, które wyglądają jak igły.
Kwiaty
Pachnące kwiaty prawdziwej lawendy są niebiesko-fioletowe, ale są też odmiany o jasnoniebieskich, różowych, a nawet białych kwiatach. Stoją razem w śmiertelnie długich, do dziesięciu centymetrów fałszywych uszach i pojawiają się od lipca do sierpnia.
Owoc
Po kwitnieniu powstają niepozorne orzechy z nasionami lawendy.
Siedlisko
Prawdziwa lawenda potrzebuje słonecznego i ciepłego miejsca.
Podłoże
Gleba powinna być średnio ciężka do piaszczysto-żwirowej i sucha dla lawendy, która ma małe potrzeby. W każdym razie powinien być dobry drenaż – dotyczy to zwłaszcza hodowli w doniczkach lub wanienkach, gdzie jako warstwę drenażową należy zastosować warstwę żwiru lub keramzytu. Jeśli twoja roślina pokazuje, że gleba jest zbyt mokra, lepiej przesadzić lawendę .
Sadzenie
Drobne nasiona lawendy można zasiać w marcu na parapecie lub w ciepłych, zimnych ramkach w miskach z ziemią doniczkową . Po okresie kiełkowania około czterech tygodni, młode rośliny można sadzić w ogrodzie w odległości 30 x 30 centymetrów. Alternatywnie, w doniczkach oferowane są wstępnie wyrośnięte rośliny.
Pielęgnacja
Pachnący krzew jest niezwykle mało wymagający w uprawie. Utrzymuj prawdziwą lawendę tak chudą, jak to tylko możliwe. Lavandula angustifolia jest uważana za odporną w łagodnych regionach (uprawa winorośli). W bardzo trudnych warunkach zimą wskazane jest przykrycie roślin odrobiną chrustu lub ściółki.
Rozmnażanie
Aby prawdziwa lawenda nie starzała się i stymulowała nowy krzaczasty wzrost, należy regularnie przycinać półkrzew po kwitnieniu i wczesną wiosną. Podczas cięcia lawendę The jednej trzeciej do dwóch trzecich sposobu jest okazały się: gdy lawenda zanika , to skraca się o jedną trzecią, a następnie w sprężynę o dwie trzecie.
Zastosowanie
Lavandula angustifolia doskonale nadaje się jako pachnący krzew na suchych kamiennych murach lub w ogrodach skalnych. Możesz również użyć prawdziwej lawendy do obramowania klombów i wzbogacenia śródziemnomorskich ogrodów. Dzięki przyjemnemu zapachowi kwiatów, które przyciągają również pszczoły i inne owady, sprawdza się również w doniczkach i wanienkach przy siedzeniach.
Jeśli chcesz wykorzystać prawdziwą lawendę jako pachnącą roślinę lub zioło , powinieneś zwrócić uwagę na odpowiedni czas zbioru lawendy. Z reguły kwiaty i ich łodygi są odcinane tuż przed otwarciem w lecie. Możesz więc użyć ich do wysuszenia lawendy używać, ale możesz też użyć ich świeżych. W kuchni prawdziwą lawendę wykorzystuje się do uszlachetniania sałatek i zup, jako mieszankę ziół „Ziół prowansalskich” oraz do przyprawiania jagnięciny lub zapiekanek. Suszone gałązki lawendy wzbogacają potpourri lub są używane w małych torebkach jako środek przeciw mole i dozownik zapachowy w szafie.
Lawenda jako roślina lecznicza
Prawdziwa lawenda jest sprawdzoną rośliną leczniczą i zawiera olejek eteryczny, żywicę, saponiny, kwas rozmarynowy oraz garbniki i substancje gorzkie. Suszona, przerabiana na herbatę lub olej, Lavandula angustifolia ma działanie uspokajające, przeciwskurczowe i tonizujące. Zażywana wewnętrznie jako herbata lub jako olejek relaksacyjny, prawdziwa lawenda jest zatem stosowana na wewnętrzny niepokój, zaburzenia snu, bóle głowy i słabą koncentrację. Kąpiel lawendowa pomaga przy niskim ciśnieniu krwi:
Do uzyskania ekstraktu potrzeba około 50 gramów kwiatów lawendy, które zaparzamy litrem wrzącej wody i przykrywamy na 10-15 minut. Po odcedzeniu można dodać płyn do kąpieli.
Lawenda – odmiany
Istnieje kilka odmian lawendy wąskolistnej różniących się wzrostem i kolorem kwiatów:
- „Pachnąca lawenda Annelie” ma około 80 centymetrów wysokości, ma typowe niebieskie kwiaty i pochodzi z Bałkanów
- „Niebieska poduszka” ma tylko 30 centymetrów wysokości i tworzy jasnoniebieskie poduszki w kwiaty
- ‘Cecilia’ to odmiana wielkolistna o niemal czystych niebieskich kwiatach
- ‘Hidcote Blue’ to popularna odmiana o ciemnoniebieskich kwiatostanach i zwartym wzroście
- „Lady” rośnie tylko do 30 centymetrów i jest idealna do niskich ramek
- „Miss Katherine” ma różowe kwiaty i może urosnąć do 80 centymetrów
- ‘Munstead’ charakteryzuje się świeżymi niebieskimi kwiatami
- „Rosea” – jak sama nazwa wskazuje, ma różowe kwiaty
- „Alba” ma białe kwiaty, przez co stanowi doskonały kontrast z gatunkami kwitnącymi niebiesko-fioletowo
Zapraszamy do zakupu sadzonek lawendy.