Oczko wodne
Oczko wodne jest elementem wzbogacającym estetykę każdego ogrodu. Bardzo ważne jest właściwe zaplanowanie gdzie i w jaki sposób je umieścić, ponieważ będzie służyło nam przez wiele lat. Chłodna woda wspaniale pomaga wypocząć w upalne dni i sam jej widok relaksuje. Naturalne cieki wodne takie jak rzeka, czy potok są rzadkością nie mówiąc już o jeziorze. Jedynym rozwiązaniem jest budowa sztucznego oczka wodnego. Oczko wodne to mały staw czy jeziorko, które możemy sami zbudować w swoim ogrodzie z niedrogich elementów. Z uwagi na to, że jest to obiekt na długie lata należy precyzyjnie zaplanować jego położenie na działce i kształt, które to będzie niezwykle trudno zmienić w innym czasie.
Najlepsze miejsce na oczko wodne to północno zachodnia strona domu, gdyż wtedy będzie ono w zasięgu promieni słonecznych tylko przez kilka godzin po południu. Pozwoli to ograniczyć wzrost ilości glonów i parowanie wody. Alternatywnie oczko może być umieszczone w cieniu drzew, ale należy zapewnić odpowiednią odległość, aby liście spadające jesienią nie wpadały do wody. Odległość od źródła wody również nie może być zbyt duża, gdyż możemy spodziewać się, że wodę trzeba będzie uzupełniać.
W następnej kolejności należy rozważyć jaki jest cel budowy oczka. Jego wielkość musi być dostosowana do potrzeb roślin i zwierząt, które tam umieścimy. Ryby (na przykład ozdobne karpie Koi) wymagają znacznie więcej miejsca i co najmniej półtora metra głębokości. Należy o tym pamiętać, gdyż w płytszych zbiornikach ryby zimą mogą się udusić pod lodem. Jeżeli planujemy wyłącznie rośliny to głębokość 50 cm wydaje się wystarczająca, ale głębszy zbiornik zapobiega gwałtownym zmianom temperatury. Po rozważeniu głębokości należy jeszcze przemyśleć kształt. Jeżeli planujemy mostek, to należy zaplanować odpowiednie przewężenie, ponieważ budowa tej konstrukcji o długości większej niż 3 metry znacznie podnosi koszty.
Większość roślin wodnych sprzyja jej filtracji i samooczyszczaniu. Należy dobrać kilka gatunków, aby uzyskać najlepszy efekt. Wybieramy rośliny rosnące całkowicie pod wodą, w wodzie jak i nad brzegiem. Dodatkowo pozwoli nam to wkomponować oczko wodne w pozostałą część ogrodu.
Po zaprojektowaniu oczka wodnego zaczynamy kopanie. Szczególną uwagę należy poświęcić dokładnemu usunięciu kamieni i korzeni, które mogą uszkodzić nam dno zbiornika. Do uszczelnienia oczka można użyć folię basenową (dostępne są w kolorze zielonym, niebieskim i czarnym) lub gotową formę. Folia jest tańsza, ale nie unikniemy fałd w miejscach jej złożenia i dopasowywania do wykopu. Powinna mieć grubość co najmniej 1mm, aby łatwo nie dała się przedziurawić. Ewentualnie można położyć dwie warstwy. Formy są grubsze i trwalsze od folii, ale ma to odzwierciedlenie w cenie. Po uszczelnieniu oczka wodnego przystępujemy do założenia niezbędnego oświetlenia, pomp i filtrów. Należy pamiętać, że gdy zrobimy kaskadę, źródełko lub sztuczny potok to woda w ciągłym ruchu będzie znacznie czystsza. Pozwoli to na eliminację filtrów. Niezależnie w jaki sposób będziemy oczyszczać wodę, to powinna ona przepłynąć w całości co najmniej cztery razy na dobę. Pompy i filtry powinny być zamontowane w taki sposób, aby łatwo można było je wymontować na zimę.