Jeśli kochasz ogród, jesienią, gdy większość roślin gubi liście, może dopaść Cię chandra. Ponury widok pustego ogrodu, który jeszcze tak niedawno tętnił życiem i feerią barw, poruszy każde serce. Nie pozostaje nic innego, jak wkomponować rośliny zimozielone. Staną się one ozdobą ogrodu przez cały rok i będą zachwycać nawet zimą.
Rośliny zimozielone – czyli jakie?
To gatunki roślin, które nie zrzucają liści, gdy przychodzą chłodne dni. Zachowują je poza okresem wegetacyjnym. W przeciwieństwie do roślin wiecznie zielonych, nie utrzymują liści przez kilka lat. Najczęściej do wymiany dochodzi wiosną, ale jest ona niemal niezauważalna. To subtelna różnica, ale warto ją znać, choćby w ramach ciekawostki.
Jak wybrać rośliny zimozielone do ogrodu?
Do wyboru jest naprawdę wiele roślin zimozielonych. Znajdziesz je w odmianach zarówno iglastych, jak liściastych, wybieraj więc z szerokiego wachlarza krzewów, drzew, pnączy i bylin. Warto zwracać uwagę, czy mamy warunki, by pielęgnować rośliny introdukowane do naszego klimatu; w przeciwnym razie warto wybierać gatunki rodzime.
Połączenie śnieżnej bieli i zielonej roślinności jest ponadczasowe. Warto jednak dodać trochę koloru. Świetnie prezentują się wielobarwne żurawki – różowe, pomarańczowe, a nawet limonkowe. Pięknym dodatkiem będą również kolorowe turzyce i trzmieliny. Łagodną zimę przetrwa także subtelnej urody goździk pierzasty.
Jedną z najpopularniejszych opcji jest bukszpan. Dorasta nawet do 4 metrów i wykazuje dużą odporność na mrozy i susze. Rośnie gęsto i daje się łatwo przycinać, dlatego często wykorzystuje się go do formowania żywopłotów.
Na uwagę zasługuje też żywotnik, czyli tuja. Występuje w wielu gatunkach i nie wymaga wiele pracy przy pielęgnacji. To dobry wybór nawet dla początkującego ogrodnika.
Ciekawym, nietuzinkowym kandydatem na zimowego strażnika zieleni jest cyprysik, krewniak cyprysa. Rośnie szybko, więc wymaga przycinania, ale wybacza błędy, szybko uzupełniając luki. Nie ma wielu wymagań co do podłoża i można go uprawiać w doniczce. Trzeba jednak uważać, jeśli z ogrodu korzystają dzieci lub zwierzęta domowe, cyprysik bowiem jest trujący.
Rozpoznawalny w śnieżnym krajobrazie z pewnością jest jałowiec. Latem odstrasza owady, a zimą zdobi ogród. To nasz rodzimy krzew o wszechstronnym zastosowaniu. Miłośnicy sztuki ogrodowej mogą przycinać go artystycznie, a uzdolnieni kulinarnie zrobią użytek z jego owoców.
Jak dbać o rośliny zimozielone?
Zimozielone nie znaczy mrozoodporne. Są wrażliwe na trudne warunki klimatyczne. Należy je sadzić dosyć wcześnie, najczęściej wiosną, by przed nadejściem chłodu roślina miała wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie. Kluczowe dla nich jest odpowiedni wybór stanowiska. Dotyczy to w szczególności liściastych drzew, dla których nasłonecznione miejsce zimą może okazać się tragiczne w konsekwencjach.
Grozi im mrozowa susza, gdy zimowe promienie słoneczne padają na liście, pobudzając je do odparowywania wody. Niestety, korzenie zamarznięte w glebie nie są w stanie uzupełnić strat wody. Liście schną, a czasem roślina umiera. W przypadku, gdy drzewa posadzono już w nieodpowiednim miejscu, można je chronić przed zdradliwym słońcem poprzez zakrycie korony włókniną. Drobne rośliny można okrywać gałęziami iglaków.
Rośliny zimozielone dobrze czują się w towarzystwie roślin okrywowych, które pomogą ochraniać glebę. Ściółkowanie korą to także dobry pomysł, a osłanianie od strony wschodniej to w przypadku niektórych gatunków podstawa przetrwania pierwszej zimy.
Dbaj o zimozielone rośliny, a będą trzonem kompozycji Twojego ogrodu przez wiele lat, niezależnie od pory roku.