Świerk biały Daisy's White i Conica

Świerk Biały – Picea Glauca

Uprawa świerka białego

Świerk biały najlepiej rośnie na wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach w pełnym słońcu. Toleruje lekki odcień. Najlepsze wyniki osiąga się w chłodnym zimowym klimacie z chłodnym latem. Miejsce powinno być w obszarach o dobrej cyrkulacji powietrza, aby pomógł pozbyć się uschniętych igieł. Ewentualnie można go wiosną czyścić dmuchawą do liści. Jest tolerancyjny na stres miejski, taki jak zanieczyszczenia powietrza i sól drogowa. Rośliny dobrze radzą sobie w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności latem.

Godne uwagi cechy

Świerk biały, jest wyjątkowo odpornym wiecznie zielonym drzewem iglastym, rodzimym na terenach wyżynnych i brzegach jezior i potoków, rozciągającym się od Alaski przez borealny las Kanady do Nowej Fundlandii, opadając na południe do Montany, Minnesoty, Wisconsin, Michigan i Nowego Jorku. To drzewo zwykle dorasta do 2-3 metrów z koroną w kształcie stożka. Zmniejsza się do niskich, krzewiastych form w pobliżu linii drzew w północnej Kanadzie. Niebiesko-zielone igły (do 2cm) na małych drzewnych kołkach mają ostre końce. Igły są silnie aromatyczne po zmiażdżeniu. Młode igły mają soczysty kolor przez pierwsze miesiące, stąd specyficzny epitet i nazwa zwyczajowa. Gałęzie nie opadają i rosną sztywno.

Zastosowania ogrodowe

Pojedyncze egzemplarze w wyeksponowanych miejscach, grupy iglaków, skalniaki. Świerk biały świetnie komponuje się z innymi iglakami, na przykład w różnych kolorach. Dobrze wygląda w donicach, jednak należy pamiętać, aby były ustawione w słonecznym miejscu i odpowiednio podlewane. W przeciwnym razie gubi igły i robi się rzadki.

Odmiany:

Świerk biały Conica

Karłowaty świerk stożkowy. Gałęzie rozną równomiernie od samej ziemi. Krótkie igły. Kolor igieł zielony. Zastosowanie: pojedyncze okazy. Po 10 latach osiąga 1m wysokości, a docelowo 5 metrów.

Świerk biały Daisy’s White

Karłowaty świerk stożkowy. Gałęzie rozną równomiernie od samej ziemi. Krótkie igły. Kolor igieł wewnętrznych zielony. Młode przyrosty są białożółte. Zastosowanie: pojedyncze okazy. Po 10 latach osiąga 1m wysokości, a docelowo 3 metrów.

Świerk biały Conica Maigold 

To wolno rosnąca, karłowa odmiana o gęstym, zwartym stożkowym pokroju. Po 10 latach osiąga około 1 metra wysokości. Roślina ma dwa przyrosty, wczesną wiosną i latem. Charakterystyczny jest ten wiosenny, o żółto kremowej barwie. Wierzchołki pędów długo zachowują ten kolor. Pędy są krótkie, cienkie i sztywne, bardzo gęsto ustawione, pokryte zielono-szarymi, delikatnie kłującymi igłami.

Świerk biały Sander’s Blue

Karłowata odmiana o stożkowatym pokroju, osiągająca w wieku 10 lat około 0,7 metra wysokości. Pędy gęsto ułożone, pokryte krótkimi, srebrzysto niebieskimi igłami, szczególnie dobrze i intensywnie wybarwionymi jesienią. Igły cienkie, miękkie w dotyku. Najlepiej rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. W suchym i upalnym środowisku może być opanowywana przez przędziorki, dlatego po zauważeniu pierwszych objawów zmiany zabarwienia igieł latem, blaknięcia lub żółknięcia, rośliny należy opryskać preparatem do zwalczania przędziorków. Wartościowa odmiana polecana do ogrodów skalnych i wrzosowiskowych.

Świerk biały Nana

Jest to karłowe drzewko o nieco kopulastym pokroju i  niebieskawej barwie igieł, rośnie dość wolno a jego roczne przyrosty wynoszą około 7 cm długości,  (odmiana podobna do Echiniformis), pędy cienkie i krótkie, promieniście wyrastające ze środka. Nana w wieku 10 latach osiąga wysokość 120cm. w związku z tym jest drzewkiem często poszukiwanym przez właścicieli małych ogrodów bądź tylko tarasów. Odmiana jest mrozoodporna nieproblematyczna w uprawie.

Świerk biały Echiniformis

Echiniformis jest bardzo starą i bardzo wolno rosnącą odmianą świerka białego. Jego kształt początkowo jest kulisty, z czasem staje się kopulasty. Cechą charakterystyczną tego świerku jest brak przewodnika. Roślina nie zawiązuje szyszek, a jej igły są krótkie, ostre, w kolorze stalowo zielonym. Odmiana ta nie wymaga cięcia i nadaje się do uprawy w donicy.

Świerk biały Pyramidalis Compacta

Wolno rosnąca odmiana świerka białego o regularnym, zagęszczonym, jajowatym pokroju i niebieskawych igłach. Przyrasta do 10 cm rocznie. Po 10 latach osiąga 1 metr wysokości. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Polecana do małych ogrodów, ogrodów skalnych, do uprawy w pojemnikach.

OdmianaPojemnikWysokość
Conica2l15-20cm
Conica3l20-30cm
Conica5l40-60cm
Conica15l60-80cm
Daisy’s White10l60-80cm
Nana3l20-30cm
Echiniformis3l20-30cm
Echiniformis5l30-40cm
Maigold2l15-20cm
Maigold5l40-60cm
Pyramidalis Compacta3l20-30cm
Sander’s Blue5l40-60cm
Świerk biały – oferta szkółki Sawanna
Scroll to Top