Świerk serbski (Picea omorika) – najszybciej rosnący gatunek świerka, który dorasta do 25m wysokości. Piękny świerk tworzący wąską i strzelistą koronę o dwubarwnych igłach, z wierzchu ciemnozielonych, od spodu niebiesko-białych. Szyszki mają kolor fioletowe we wczesnej fazie, a gdy dojrzeją są brązowe. Szczególnie polecany do sadzenia jako zieleń osiedlowa czy przyuliczna. Wiele odmian ma srebrne igły. Pozostałe mają zielone, a od spodu szare. Pokrój zmienny. Korony najczęściej strzeliste, bardzo wąskie, regularne, gęsto ugałęzione do samej ziemi. Końce gałęzi lekko odchylone do góry, nadają roślinie charakterystyczny ‘choinkowy’ kształt. Gałęzie boczne, krótkie, zwisające.
Odmiany w ofercie szkółki Sawanna:
Świerk serbski Karel
Karłowa odmiana świerka serbskiego o pokroju płaskokulistym. Rośnie powoli. Po dziesięciu latach osiąga 70 cm wysokości i podobną szerokość. Pędy bardzo gęste. Igły krótkie, błyszczące, zielone, pod spodem jaśniejsze z białymi paskami, ułożone promieniście wokół pędu, skierowane nieco do góry, ukazują dolną stronę, co sprawia, że cała roślina wydaje się srebrzystozielona. Wymaga stanowiska słonecznego, ale dobrze znosi półcień. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, lekko kwaśnych. Odmiana w pełni mrozoodporna. Do sadzenia na rabatach, w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach i w pojemnikach.
Świerk serbski Nana
Bardzo efektowna, wolno rosnąca odmiana świerka serbskiego. W dojrzałym wieku osiąga wysokość 3 metrów przy podobnej szerokości, tworząc zwarty stożek. Pędy krótkie i sztywne, gęsto ułożone, nieco skierowane ku górze. Igły mają od 5 do 10mm długości i bardzo ciekawą barwę. Z wierzchu są ciemnozielone i błyszczące a od spodu srebrzystobiałe. Świerk ten jest rośliną bardzo wdzięczną w uprawie ponieważ jest mało wymagający względem stanowiska, mrozoodporny i odporny na wszelkie choroby.
Świerk serbski Pendula
Jest to piękna forma drzewiasta o wąskim, płaczącym pokroju, dorastająca po 20 latach uprawy do 10 metrów wysokości. Gałęzie boczne są skierowane do dołu odchylając się łukowato na zewnątrz, a drobne gałązki zwisają. U starszych egzemplarzy gałęzie zwisają wzdłuż pnia. Płaskie igły długości do 2 cm są dosyć szerokie, mają zaokrąglone wierzchołki. Od spodu na igłach widoczne są woskowe paski, od góry igły są ciemnozielone i błyszczące. Srebrzysto-niebieska spodnia strona igieł uwidacznia się na odwróconych gałązkach, tworząc ciekawy efekt kolorystyczny. Młode rośliny w pierwszych latach uprawy w szkółce są przywiązywane do bambusowego palika w celu wyprowadzenia przewodnika. Później, po wytworzeniu silnego pędu przewodniego, nie wymagają pomocy i same tworzą prosty pień.