Jakie sadzonki winorośli kupić

Przejdź do treści

Jakie sadzonki winorośli kupić

Szkółka roślin Sawanna
Opublikowane według Autor w winnica · 27 Marzec 2015
Tags: winoroślsadzonki
Jakie sadzonki winorośli kupować? Jeżeli myślimy o założeniu winnicy to odpowiedź jest prosta - długie i z gołym korzeniem. Tylko wtedy mamy pewność co do tego co kupujemy.
Dlaczego z gołym korzeniem? Winorośl jak większość roślin liściastych przesadza się poza sezonem wegetacyjnym i wtedy odkrycie korzeni jej nie przeszkadza, a kupującemu pozwala ocenić ich stan. 5-10 długich i gróbych korzeni wróży szybki rozwój rośliny po posadzeniu. Korzenie należy przyciąć do długości nie większej niż 10cm, ponieważ to pobudza wytwarzanie korzeni bocznych i jest bardzo istotne dla pobierania wody przez młode rośliny.
Dlaczego długie sadzonki umożliwiają posadzenie ich głębiej. Winorośl sadzi się tak, że tylko najwyższe pąki (lub miejsce szczepienia) wystają nad ziemię. To pobudza rozwój korzeni w głębszych warstwach gleby. Czym sadzonka dłuższa tym lepsza i krzew będzie odporniejszy na suszę.
Najgorsze możliwe sadzonki to takie, które są w małych doniczkach (p9 lub nawet mniejszych) i latorośle wyrastają spod warstwy ziemi. To są sadzonki jednooczkowe zrobione na ilość, a nie jakość. Ich plon nigdy nie będzie porównywalny z długimi sadzonkami. A niestety tylko takie sadzonki są dostępne w marketach i sklepach ogrodniczych. Po lepsze (ale co za tym idzie droższe) należy wybrać się do szkółek lub do importerów.

[image:image-1]


Szkółka roślin ozdobnych Sawanna
Jabłonna Majątek 120, województwo lubelskie
Wróć do spisu treści