Naciągi do drutów

Przejdź do treści

Naciągi do drutów

Szkółka roślin Sawanna
Opublikowane według Autor w winnica · 22 Kwiecień 2015
Tags: winnicadruty
Jedną z podstawowych kwestii w winnicy są druty, na których opierają się winorośle. W teorii sprawa jest prosta: pomiędzy słupkami rozciąga się druty. Wiosną i latem należy je naciągać, a jesienią poluzować, aby nie pękały w czasie mrozów (z uwagi na zjawisko rozszerzalności temperaturowej ciał stałych). W rzeczywistości trzeba się zdecydować na konkretne rozwiązanie. Ja testowałem trzy, aby wybrać to jedno najlepsze dla mnie.

Śruba rzymska. To specjalny element składający się z trzech części (dwa oczka i łącznik). Dzięki temu, że oczka mają przeciwwstawne gwinty łatwo można wydłużać i skracać śrubę. Jej długość jest zależna od średnicy części gwintowanej. Ja wybrałem śruby 8mm. Niestety maksymalna długość okazała się niewystarczająca. 10 cm naciągu na drucie o długości 50 metrów to zdecydowanie za mało.

Napinacz do drutu ogrodzeniowego. To element składający się z dwóch części (obejma i sworzeń). Sworzeń ma na bokach gwiazdy umożliwiające obrót tylko w jedną stronę i otwór umożliwiający włożenie i zablokowanie drutu. To rozwiązanie daje zdecydowanie lepsze możliwości naciągu. Przy dużej obejmie może to być nawet metr. Niestety poważną wadą jest duża urudność z luzowaniem drutu.

Pręt gwintowany. Ten element składa się z trzech części (pręt gwintowany, nakrętka oczkowa i zwkła nakrętka). Pręty gwintowane są sprzedawane w odcinkach o długości 1 metr, więc można go dociąć na wymaganą długość. Ja zastosowałem pręty 6mm o długości 50cm, założone na obu skrajnych słupkach. Dało to naciąg łączny 90cm. Drut można napinać i luzować zwykłą nakrętką. Dla mnie to rozwiązanie okazało się najwydajniejsze i najtańsze.

[image:image-1]


Szkółka roślin ozdobnych Sawanna
Jabłonna Majątek 120, województwo lubelskie
Wróć do spisu treści