Ochrona winorośli latem

Przejdź do treści

Ochrona winorośli latem

Szkółka roślin Sawanna
Opublikowane według Autor w winnica · 27 Sierpień 2015
Tags: winoroślchorobyosyptaki
W sierpniu większość owoców nabiera właściwego koloru. Powoli można już sobie wyobrażać zbiory. Jednak jest to czas, kiedy możemy ponieść ogromne straty. Rośliny są bardzo wysilone ze względu na wzrost jagód i tracą odporność. Deszcze w sierpniu w połączeniu z wysoką temperaturą zwykle oznaczają wystąpienie chorób grzybowych. W tym okresie należy często przeglądać stan zdrowia roślin i razie potrzeby dokonać niezbędne opryski. W winnicach towarowych opryski wykonuje się profilaktycznie, ponieważ nie można pozwolić sobie na straty. Spóźniony oprysk może jeszcze uratować liście, ale porażone owoce nie będą się już nadawały na wino, a dodatkowo mogą być przyczyną gnicia.
[image:image-0]
Drugi problem to ptaki. Raczej nie zjadają jasnych owoców, ale ciemne na pewno im nie umknął. Siatka przeciw ptakom jest niezbędna i należy ją założyć jak tylko owoce sięwybarwią. W winnicy Sawanna głównym zagrożeniem są szpaki, które zjadają owoce w locie i bażanty, które podchodzą pod rośliny i dziobią stojąc na ziemi. Brak siatki w zeszłym roku pozbawił mnie całego zbioru regenta.

Dodatkowo w tym roku występuje plaga os, które wyjadają jeszcze nie dojrzałe owoce Sfinksa. Przegryzają skórkę i wyjadają miąższ ze środka. Niestety Sfinks nie jest jeszcze dojrzały i nie mogę go zjeść profilaktycznie. Nie mam pomysłu na walkę z owadami. Jeżeli ktoś chce podzielić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie to proszę o wiadomość.


Szkółka roślin ozdobnych Sawanna
Jabłonna Majątek 120, województwo lubelskie
Wróć do spisu treści