Przycinanie winorośli

Przejdź do treści

Przycinanie winorośli

Szkółka roślin Sawanna
Opublikowane według Autor w winnica · 15 Marzec 2015
Tags: winoroślprzycinanie
Marzec to jest właściwy i ostateczny termin na zimowe cięcie winorośli. Nie można z tym zabiegiem zbyt długo czekać, ponieważ cięcie na etapie pękania pąków przyniesie duże straty roślinom, a zbyt wczesne może doprowadzić do przemarzania.
Jak ciąć winorośl? Przede wszystkim co roku. Decydując się na uprawę winoroścli nie można tego zabiegu przeoczyć. Pominięcie cięcia zimowego spowoduje znaczne zagęszczenie krzewu, zwiększy ilość gron, ale ich masa będzie mała i roślina będzie bardziej podatna na choroby grzybowe. Oczywiście wszystko można naprawić, ale to zwykle oznacza rok straty.
Jest wiele sposobów cięcia: głowa, sznur jednoramienny, dwuramienny, na pojedynczym pniu, na podwójnym pniu, kurtyna itd. Wszystko zależy od rozstawu roślin, stopnia mechanizacji, odmiany i warunków klimatycznych w winnicy. Tu nie ma jdnoznacznej odpowiedzi na pytanie jaka forma jest najlepsza. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest posadzić po kilka krzewów tej samej odmiany i różnie je formować. Po kilku latach będzie można wybrać najlepszą formę w konkretnym przypadku.

[image:image-0]


Szkółka roślin ozdobnych Sawanna
Jabłonna Majątek 120, województwo lubelskie
Wróć do spisu treści